inzerce
Etue.cz - kožené etue a peněženky
www.etue.cz

Egypt

Egypt leží v severovýchodním cípu Afriky, z České republiky zhruba čtyři hodiny letu. Vzdálenost Hurghada – Praha je cca 3500 kilometrů. Hlavním městem Egypta je Káhira – Cairo.  Egypt má přes 82 miliónů obyvatel, z toho jsou 90% muslimové a 10% křesťané. Oficiálním jazykem je arabština, v turistických destinacích se lze bez problémů domluvit anglicky a rusky, občas dokonce česky nebo polsky. Obchodníci a stánkaři v Egyptě často znají základní české výrazy týkající se prodeje včetně čísel. Platidlem je egyptská libra (LE) = 100 piastrů (PT). Orientační kurz vůči české koruně v lednu 2013: 1 LE = cca 2,9 Kč, vůči americkému dolaru: 1 USD = cca 6,6 LE a vůči Euru: 1 EUR = 9 LE. Papírové bankovky v Egyptě platí do té doby, dokud je čitelná hodnota, takže se často stává, že dostanete téměř rozpadnutou bankovku. Egypťané si bankovky dokonce používají i jako zápisník. Jednou se mi stalo, tedy v obchodním domě, že mi pokladní nechtěl mírně poškozenou bankovku vzít.
Časový posun je v Egyptě jedna hodina oproti České republice plus, v Egyptě je tedy o hodinu víc - ovšem pouze v zimním období. Egypt totiž nemá letní čas, takže během letního období má Egypt stejný čas jako Česká republika.
V Egyptě se průměrný plat zaměstnance hotelu pohybuje okolo 1.200 egyptských liber, mimo centra a turistické destinace plat mnohdy nepřekročí ani hranici 250 liber. Obchodníci a stánkaři v turistických destinacích jako je Hurghada rozhodně hlady netrpí, jsou zvyklí na stálý přísun turistů a jejich dolary, nicméně na turistickém ruchu jsou stoprocentně závislí. Oficiální prameny uvádí, že 10% HDP Egypta tvoří cestovní ruch, mě se to ale nijak nezdá, řekl bych, že pravda je někde jinde, a že je to mnohem víc. V Egyptě neexistuje střední vrstva. Egypt zná jen bohaté a chudé. Co se Egypťanů týče, můj názor na ně je ten, že jsou to hodní a milí lidé, ovšem poznamenaní bídou a utrpením, a když se naskytne i ta nejmenší příležitost vydělat si libru, skočí po ní. Na druhou stranu jsem se setkal i s nebetyčnou leností – a to několikrát, kdy se mě pokladní opakovaně ptal, jestli mám menší bankovky, prohraboval se v kase a hledal a hledal, a to jenom proto, že byl líný vstát ze židle a ujít cca tři kroky ke kolegovi, který mu bez problémů rozměnil. V Hurghadě a pravděpodobně i v celém Egyptě pracují převážně muži, ženy jsou doma. Jeden Egypťan mi vyprávěl, že u nich jsou ženy princezny, muž pracuje a stará se o ni, nevím, co je na tom pravdy.

inzerce
Etue.cz - kožené etue a peněženky
www.etue.cz

Egypt


Egypťané si dělají na bankovky poznámky.
5 egyptských liber


1 egyptská libra - mince


1 egyptská libra - bankovka


100 egyptských liber


100 LE opět jako zápisník


50 piastrů - bankovka


50 piastrů - mince


5 egyptských liber


1 egyptská libra - mince


1 egyptská libra - bankovka


100 egyptských liber - s poznámkou


100 egyptských liber


50 piastrů - bankovka


50 piastrů - mince

Kontakt

Hurghada z vlastní zkušenosti

hurghadaseagull@seznam.cz

Vyhledávání

Přesný čas Egypt - Hurghada

Přesný čas ČR - Praha

Anketa

Anketa pro turisty a dovolenkáře: Líbila se vám Hurghada?

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode