inzerce
Etue.cz - kožené etue a peněženky
www.etue.cz

Smlouvání vs. Fixed price (Fixní ceny)

Další překvapení jsem zažil, když jsem se šel prvně podívat do obchodního domu Cleopatra Bazar Hurghada. Před odletem do Egypta jsem si u vietnamských obchodníků v Praze koupil nový kufr za cca 600,- Kč. Ten samý kufr, ale úplně ten samý identický kus jsem viděl na schodech hurghadského obchoďáku za fixní cenu 180 egyptských liber, tedy cca 550,- Kč. Jsem si jist, že kdybych i v Praze smlouval, usmlouval bych tuto cenu také. Naprosto přesně jsem poznával i nabídku dalších tašek a kufrů. Takže Hurghada je plná toho samého čínského zboží jako vietnamské tržnice u nás.

Když chcete něco koupit za vámi stanovenou cenu a egyptský obchodník na ni nechce přistoupit, platí na ně jedno: „Good bye!“. Mnohokrát se mi stalo, že na mě volali z obchodu na chodník, že mi zboží za mnou nabízenou cenu prodají. Sice jejich umělý úsměv na tváři se promění v kyselý obličej se skřípějícími zuby, ale obchod je uzavřen, i když tentokrát výhodně pro kupujícího – pro turistu. Ovšem ne vždy. Všiml jsem si, že čím blíže k hlavnímu vchodu hotelu Sea Gull, což je široko daleko zřejmě nejlepší hotel v okolí centra Hurghady, tím jsou vyšší ceny a nižší ochota obchodníků cenu snižovat a o ceně jednat. Je na nich také znát větší klid a pohoda, protože mají více peněz než ti, kteří jsou od hotelu Sea Gull dál a musí se víc snažit, aby něco prodali. Bohužel ale s prodlužující se vzdáleností od Sea Gullu klesá nejen cena, ale i kvalita zboží. Tam, kam dojde méně turistů, je hodně znát, že obchodníci na nákup kvalitnějšího zboží na sklad prostě nemají finance. Na jejich tvářích je znát, že s nimi se život nijak nemazlí, a že na chleba se těžko vydělává. Mluvím o řádu několika stovek metrů. Jaký je v Hurghadě a celém Egyptě kontrast mezi luxusem sousedícím s chudobou, takový je kontrast mezi spokojenými obchodníky s předraženým zbožím a unavenými obchodníky se zbožím levným na okraji centra Hurghady a za ním. Hned pár metrů od vchodu hotelu Sea Gull je několik butiků, z nichž v jednom se mi líbil pěkný svetr. Chlapec za něj chtěl něco přes 1.000,- Kč, za což ho u Vietnamců určitě seženu také, možná levněji, tak jsem mu řekl, že mu dám maximálně 100 LE (300,- Kč). Na kalkulačku mi vyťukal 250 LE a víc se se mnou nebavil. Když ho nekoupí tenhle Čech, za hodinu ho prodám nějakému Rusovi. A když ne za hodinu, tak zítra. V obchůdku s botami o kousek dál se mi líbily jedny sandály. Obchodník na mě vyrukoval s cenou 400 LE, což je 1.200,- Kč, málem jsem mu za tu drzost vynadal. Prý že je to super kvalita. Řekl jsem mu, že je to ta samá Čína, kterou seženu v Praze za polovic. Nabízím 100 LE. Pokládá sandály a věnuje se mému příteli, kterému pomáhám s překladem do angličtiny. Když je jejich obchod uzavřen, ještě na mě zkusí něco jako 300 LE, já na to 100 LE a ubíráme se k východu. Chlapec šel na 150 LE, na což jsem přistoupil, protože boty se mi moc líbil a nechtěl jsem riskovat, že mi je neprodá. Ale i tak si myslím, že na mě minimálně 100 LE vydělal.

inzerce
Etue.cz - kožené etue a peněženky
www.etue.cz

Když se člověk zeptá na cenu, oni neodpoví, vnucují vám oblečení, ať si ho zkusíte, ať si vyzkoušíte boty, div vás rovnou nepřezouvají. „Kolik? Kolik? Kolik?“ „Zkus, zkus, zkus!“ Tento způsob mě tak vytáčí, že se otáčím a odcházím. Pak najednou zaslechnu cifru. Hmmmm, tak tahle na ně. Cifra se mi nelíbí, tak si ji upravím podle svého. „Ale, nelíbí se ti? Nevadí, odcházím.“ „OK tedy.“ Výborně, když mi oblečení bude, vím, za kolik ho koupím. Jdu zkoušet. Nepadne? Snaž se hochu, hledej jinou velikost. Nemá. Vnucuje jiný kus. A je to tu znova. „Kolik?“ „Zkus!“. Chce to praxi a obrnit se trpělivostí, než se člověk pustí do opravdového obchodování.


Fixní ceny - běžný obchod Hurghada


Fixní ceny - Cleopatra Bazar Hurghada


Fixní ceny - Metro


Fixní ceny - Cactus Al Sheraton Street


Fixní ceny - Arab Center Hurghada


Fixní ceny - Arab Center Hurghada


Fixní ceny - Cleopatra Group Hurghada

Kontakt

Hurghada z vlastní zkušenosti

hurghadaseagull@seznam.cz

Vyhledávání

Přesný čas Egypt - Hurghada

Přesný čas ČR - Praha

Anketa

Anketa pro turisty a dovolenkáře: Líbila se vám Hurghada?

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode